Horni
 

INTERNETOVÉ CENTRUM

 

 

Práce účastníků:       VĂ˝roba stránek  

Prezentace

 

MOODLE-U3V

 
 

   

S dílny

spisovatelky
paní
 

Hany Juračákové

 

od Milana Švihálka

 

Články

 

Knihy

 

Untitled

Odrobinky

Hana Juračáková

Za svobodna Strnadlová, se narodila v Trojanovicích v roce 1932. Pracovala nejdříve v rozhlase, pak třicet let v ostravské televizi jako produkční. Důchodový věk brala a bere jako život „na volné noze“ a někdy se jí zdá, že v těch letech udělala víc než kdy předtím. Natočila filmy o krajanech za oceánem, pro rozhlas natáčela povídaní s lidmi se zajímavými osudy „A léta běží …“, napsala řadu fejetonů a reportáží a mnoho času věnovala též potomkům vystěhovalců do Texasu a do Kanady.

Uprostřed naší kuchyně stál stůl s dubovou do běla vydrhnutou deskou. Ubrusem se pokrývál jenom na veliké svátky, a to jenom odpoledne, protože jinak sloužil jako pracovní deska. Také se na něm krájel chléb, dobrý a voňavý. Čtyři pecny pekla maminka každý den. Při krájení chleba odpadávaly drobečky. „Posbírej ty odrobinky ze stolu a dej je ohni!“ říkavala mi maminka. Tak se drobečkům u nás říkávalo odrobinky.
V paměti se mi vynořují odrobinky mého dětství. Je jich mnoho. Některé jsou už hodně okoralé a kdybych je promnula mezi prsty, popíchám se nebo se rozpadnou v prach. Některé jsou jako z čerstvě ukrojeného chleba. Měkoučké a hlaďoučké. A ještě voní, jako balzám.. Jen krajíc už z nich nikdy nedám dohromady, a ne tak krásný do hněda vypečený bochník. Mám už jenom ty odrobinky. Pomalu je sbírám, hledám, šmátrám v paměti a dobře vím, že už je nenajdu všechny.Vzácný je i ten nejmenší drobeček.

Knihu Odrobinky si můžete objednat přímo u paní Hany Juračákové a tak ji pomoci vymést Odrobinky z ložnice, nebo na naší redakční adrese. Adresa paní Hany Juračákové: hana.juracakova@volny.cz

 

HomeProgram tento měsíc Služby O nás Sponzoři