Horni
 

INTERNETOVÉ CENTRUM

 

 

Práce účastníků:       VĂ˝roba stránek  

Prezentace

 

MOODLE-U3V

 
 
Menu figle
NÁZORY, RADY, FÍGLE, ZKUŠENOSTI

Audit XP
Internet
– to nikdy nepochopím.


K čemu je dobrý internet?

Fígle Google

 

Nepochopím

Internet – to nikdy nepochopím

Tak, nebo trochu jinak mluví mnozí, kteří se narodili v první polovině minulého století. Ale rovněž existuje jiná nemalá skupina lidí této generace a ti zase tvrdí, že pracovat s Internetem je tak jednoduché, a že se to naučí každý, kdo jen umí číst. Říkají: „Udělám klik a dívám se na obraz v Louvru v Paříži, nebo klik a přečtu si recept z japonské kuchyně anebo se třeba podívám co si na nás zase vymysleli na ministerstvu zdravotnictví.“

Internet není nic jiného, než neuvěřitelná spousta počítačů propojených mezi sebou. Tato síť poskytuje všem uživatelům, kteří se k ní připojí, dvě hlavní funkce. Umožňuje prohlížení textů a obrázků, poslouchání hudby nebo sledování videonahrávek, které někdo někdy vytvořil a zveřejnil tím, že je uložil do některého počítače této sítě. Kdokoliv z uživatelů má rovněž možnost publikování vlastních názorů nebo výtvorů, což už však je trochu složitější, asi jako je rozdíl mezi spisovatelem a čtenářem. Velmi rozšířená a populární je elektronická pošta (zkráceně e-mail). Pomocí této pošty můžeme posílat všem účastníky sítě, soubory dat, které mohou obsahovat nejen text, ale i fotografie nebo dokonce hudební nebo filmové nahrávky. Podmínkou ovšem je, že odesílatel i adresát si na některém počítači sítě vymezili určitou část paměti, která tak slouží jako jejich poštovní schránka.

Je zajímavé, že internet vnikl v šedesátých letech jako produkt armádního výzkumu v USA. V jeho počátcích nehrála tedy žádnou roli obchodní motivace. Je tím také poznamenán, takže dodnes nemá účinné účtovací mechanismy a proto na něm dobře fungují mnohé služby poskytované zdarma. Internet nemá žádné centrální řízení, není to žádný rejstřík nebo telefonní seznam. Jeho podstatou je dohoda mezi mnoha rovnocennými partnery bez nadřazených a podřízených prvků. Takto decentralizovaná struktura je asi jediná na naši zeměkouli. Klíčovým pojmem je protokol, což je v podstatě soubor dohodnutých pravidel vzájemné komunikace, který musí všichni účastníci dodržovat.

Internet (a jeho firemní obdoba „intranet“) je v současné době asi nejpoužívanější (a tedy asi nejznámější) slovo z počítačové „branže“. Pojednání o výhodách, kladech i negativním dopadu (pornografie, návody na výrobu drog a výbušnin) Internetu se objevují nejen v odborných časopisech, ale i obrázkových magazínech. Většina lidí má tak aspoň letmé vědomosti o co vlastně jde. Na konci roku 2001 bylo k internetu připojeno zhruba 446 milionů lidí. Nejvíce uživatelů celosvětové sítě se nachází v Asii, nejméně v Africe. V Evropě, podobně jako v Americe, využívá internet přes 140 milionů lidí. V roce 2001 užíval internet každý třetí dospělý Čech a asi čtyři procenta nikdy o něm neslyšela. Nejvíce je využívána elektronická pošta (96%), svou vlastní stránku má na internetu asi 27% soukromých osob, ale jen 154 tisíce firem.

A nakonec otázka – a co Vy? Nechcete se také naučit Internet využívat? Jestli ano, tak Společnost SenioR Vám nabízí nejen kurzy základů práce na osobním počítači, které zahrnují i Internet, ale v našem I-klubu si pak nabyté vědomosti můžete v praxi ověřit. Pokud byste někdy uvažovali o pořízení vlastního počítače, pak můžete využít naši poradenskou službu, která Vám usnadní nejen nákup samotného počítače a případných dalších zařízení, ale zajistí i jeho připojení a oživení.

Jan Rusina

HomeProgram tento měsíc Služby O nás Sponzoři